Uwaga: Na forum proszę rejestrować się pełnym znakiem, inne nicki będą blokowane. Następnie należy się przedstawić pisząc kilka słów o sobie, swoich zainteresowaniach...

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » 1,2 GHZ » URUCHOMIENIE SIĘ W PAŚMIE 23CM

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Uruchomienie się w paśmie 23cm

  
sq5jup
21.12.2017 10:23:31
Grupa: Użytkownik

Posty: 8 #2498129
Od: 2015-9-21



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
Witam kolegów,

Jestem nowicjuszem jeżeli chodzi o mikrofale. Nie mam w tym temacie doświadczenia a chwiałbym się uruchomić w paśmie 23cm i spróbować swoich sił. Dodam, że moja lokalizacja to Mazowsze więc płakso i nisko. Chodzi jednak o fakt zaistnienia na tym paśmie, spróbowanie czegoś nowego.

Obecnie posiadam:
- antenę 37 el (wykonana przez kolegę SQ5TF)
- bułgarski TRV (2.5W)
- Przedwzmacniacz od PE1RKI
- PA 150W
- Przekaźnik koncentryczny
- kable (jumpery do podłączenia)

Moje pytanie/problem jaki mam to jak te wszystkie elementy połączyć najprościej aby np. przy przechodzeniu z nadawania na odbiór nie spalić PA albo LNA ? Wiem, że bułgarski TRV posiada jedno wyjście, w którym jest realizowana funkcja sekwencera(czy to wystarczy ? jeżeli tak to jak tą funkcję wykorzystać? Dlaczego inne sekwencery dostarczają 4 sekwencje?).
Czy macie może jakiś schemat jak to wszystko powinno być podłączone ? Jako IF będę używał FT-817ND z wbudowanym DSP oraz filtrem CW.
Nie wiem jak powstrzymać nadawanie FT-817ND do czasu kiedy przekaźniki się przełączą(jest w FT-817ND wejście INH do tego celu, czy ktoś to testował?).
Nie wiem czy odłączać zasilanie od PreAmp podczas TX czy może to nie jest konieczne ?
Nurtuje mnie też taki przypadek: jak nadawać CW ? Oglądałem filmiki na znanym portalu z sekwencerami i zastanawia mnie jak wygląda pierwszy znak "C" nadając na przykład "CQ", bo przełączenie trzech czy czterech sekcji sekwencera to sporo czasu. Czy to oznacza, że zawsze należy zaczynać nadawie np od kropki aby dać szansę sekwencerowi na przełączenie wszystkich przekaźników a następnie reszta? Może sekwencer z bułgarskiego TRV wystarczy do tego co chcę osiągnąć ?

Porady jak to ugryźć mile widziane(a szczególnie jak to zrobić z sekwencerem).

73 de SQ5JUP,
Piotr
  
Electra19.04.2024 02:46:11
poziom 5

oczka
  
SP2FRY
21.12.2017 15:06:16
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Bydgoszcz

Posty: 321 #2498172
Od: 2015-3-2
Kiedy zaczynałem rozbudowywać stację o PA i LNA miałem ten sam problem ze zrozumieniem jak to podłączyć żeby pracowało poprawnie.
Najważniejsze na początek żeby oswoić się z problemem trzeba przyjąć do wiadomości że generalnie nie ma pracy brak-in na CW ,mikrofon a właściwie jego przycisk ptt przepleciony jest przez sekwencer. Trzeba przełączać trx na nadawanie sygnałem ptt z sekwencera (na CW i SSB). Sygnał ptt wystawia pedał , przełącznikręczny lub układ wystawiający sygnał ptt do sekwencera i opóźniający wysyłanie kresek i kropek do czasu podaniu ostatniego sygnału ptt z sekwencera na trx. Dla SSB przycisk ptt z mikrofonu trzeba przekierować do sekwencera a dopiero sekwencer poda sygnał ptt do trx.
Mnie w zrozumieniu tej procedury pomógł schemat sekwencera EW1CD gdzie wyraźnie widać jak podłączony jest sygnał ptt z mikrofonu.
Link do wątku na forum fhfdx.ru gdzie w jednym z postów zamieszczony jest obrazek ze schematem.


TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

.

Kolejność przełączania sekwencera pewnie znana ale przypomnę.
1. zdjęcie napięcia z LNA i ustawienie przekaźnika antenowego (przekaźników) w pozycję nadawania. Dla bezpieczeństwa te przekaźniki powinny znajdować się w pozycji nadawania bez podania zasilania.
2. podanie sygnału ptt do PA
3. podanie sygnału ptt do TRV
4. podanie sygnału ptt do TRX
Przejście z nadawania na odbiór w odwrotnej kolejności.
Przy sterowaniu trxa z komputera program wystawia sygnał ptt dla sekwencera a cw lub sygnał modulujący dla modów cyfrowych wysyłane są z odpowiednim opóźnieniem po wykonaniu całej sekwencji przełączeń przez sekwencer. Programy mają zaszyte to opóźnienie na stałe lub w opcjach ustawienia można znaleźć parametr "ptt delay". W DQRLogu "opóźnienie ptt".
Nie jest to jedyny sposób przełączania całego układu ale chyba najbardziej przejrzysty.
Życzę powodzenia w pracy na nowym paśmie.

_________________
73! Andrzej
  
sq5jup
21.12.2017 16:27:04
Grupa: Użytkownik

Posty: 8 #2498188
Od: 2015-9-21



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
Dziękuję Andrzeju za te informacje.
Z pewnością wykorzystam te informacje.

73 de SQ5JUP,
Piotr
  
sp6ix
21.12.2017 17:03:25
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 833 #2498196
Od: 2011-6-26
W zawodach nie używam sekwencera jest mi nie potrzebny ,stosuję zasadę najpierw PTT potem gadanie na CW stosuję w FT100D diley 0.1-0.6 i nigdy się nie spieszę jak nie zrobię dziś to zrobię za dzień.

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » 1,2 GHZ » URUCHOMIENIE SIĘ W PAŚMIE 23CM

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny