Polski satelita PW-Sat2 już wkrótce w kosmosie
19 listopada 2018 roku
Cześć Grzegorzu. Witam czytelników. Dziękuję za informację i przepraszam za brak odpowiedzi z mojej strony - sprawy zawodowe.

    sq9sat pisze:


    Szerokość listka głównego to 2*prędkość bitowa, więc odpowiednio:
    1200 bps - 2400 Hz
    2400 bps - 4800 Hz
    4800 bps - 9600 Hz
    9600 bps - 19200 Hz

    Prędkość bitowa, jeśli bilans łącza będzie odpowiedni, będzie zmieniana przez operatorów na wyższą aby zaoszczędzić energię (krótsze czasy nadawania ramki).


Dziękuję. Wynika z tego, że dla wolniejszych transmisji jest szansa, aby radioamatorzy którzy mają sprzęt przygotowany do PSK, mogli cos odebrać ze swojego transcivera. Szybsza transmisja, to na tyle szerokie pasmo, że wiele radiostacji może już tego nie obsłużyć. Mój TH-D74, może sobie da z tym radę. Macie może jakieś sample? Planujecie uruchomić nadajnik naziemny testowy, jak to była kiedyś mowa na początku projektu?

    sq9sat pisze:


    Mógłbyś podrzucić jakieś materiały na temat tego efektu?


Po pierwsze moje pytanie o przesunięcie fazowe 0 stopni miedzy sygnałami z dwóch anten wynikało z tego, aby zrozumieć, to o czym pisaliście, czy mówiliście (szkoda, że nie wspomniałeś o tym 0 stopni podczas swojej prezentacji w Ostrowie Wlkp. na konferencji – wywiązałaby się ciekawa dyskusja, a tak mnie to też umknęło, aby się zapytać). To jakie zastosujecie rozwiązanie to Wasza sprawa, ważne aby Wam działało. Jeśli Wam działa 0 stopni - a jak sądzę wykonaliście wiele testów, to warto się zastanowić dlaczego to działa i np. Wam się nie wydaje, że macie 0 stopni, przesunięcia, a tymczasem w rzeczywistości jest 90 stopni. Warto też sprawdzić, czy nie ma lepszego rozwiązania z lepszymi rezultatami. Tylko jak już będziecie mieli coś co działa, to nie modyfikujcie tego na kilka godzin przed łącznością. Mało tego ja na Waszym miejscu już teraz bym był tak przejęty sprawą, że chyba żaden obiekt nadający nad Polską w tych pasmach nie uszedł by mojej uwadze. Czy odbieraliście obrazy SSTV z ISS w przedostatni weekend? To był jakiś... nie..., to był dobry test dla Waszego systemu antenowego na 2m (tylko wymagałby tłumika).

W każdym razie ja jakbym był operatorem stacji odpowiedzialnej za łączność dążyłbym w tym przypadku do systemu antenowego pozwalającego na pracę polaryzacją kołową z możliwością przełączenia skręcalności w lewo i w prawo - piszę to na podstawie swoich obserwacji i doświadczenia radioamatorskiego swojego i kolegów.
Literatura zapewne jakaś jest na ten temat, jednak jestem na wyjeździe w Warszawie... więc to nie jest dobry moment na jej szukanie.

Na Politechnice masz wielu doskonałych radiowców i krótkofalowców. Nawet działający klub tam jest.

Z tego co napisaliście i mówiliście, macie czas na dokonanie testów i ewentualne modyfikacje. Ja na Waszym miejscu zacząłbym od testów. Jeśli chcesz skracać przewody, to nie tnij obecnych przewodów, tylko przygotuj nowe - tak abyś mógł wrócić do poprzedniej konfiguracji. Macie czas i pracujcie z głową. Z tego, co pamiętam możecie skierować antenę otwartą przestrzeń jest tam jakiś skwer, na którym umieścicie nadajnik testowy i zmieniajcie w nim polaryzację i lub skręcenie polaryzacji liniowej. W systemie odbiorczym zastosujcie odpowiedni tłumik na to pasmo, tak aby widzieć zmiany sygnału.

Jak testy wskażą Wam, ze macie polaryzację liniową pomiędzy H i V to wówczas faktycznie powinniście mieć 0 lub 180 stopni przesunięcia.
Tak jak mówię działacie z głową i nie dajcie się ponieść emocjom, że ja coś napisałem. To jest Wasz eksperyment, a ja nie jestem w Waszym zespole, choć jak pewne wiesz, od samego początku (konkurs na logo) Wam kibicuje ,).

Pozdrawiam wszystkich i życzę Wam powodzenia!



  PRZEJDŹ NA FORUM