HackRF One
SDR platforma - 10 MHz to 6 GHz
Fizyki się nie przeskoczy.
Jeśli w danym torze mamy przetwornik o rozdzielczości 8-bitów (jak RTL czy inne "tunery TV"), to możemy spodziewać się w idealnym przypadku SNR <= 6dB×ROZDZadc + 4.8dB. Tak więc w odniesieniu do maksymalnego sygnału jaki można podać na taki przetwornik, mamy dynamikę rzędu 52dB. Sygnału słabszego o te 52dB już nie zdekodujemy. A jaka jest dynamika sygnałów na KF czy UKF to wiemy. Kierując antenę na księżyc to nam wystarczy, oczywiście po dopasowaniu wzmocnienia w torze odbiorczym, gdyż nie spodziewamy się tam istotnie silniejszych sygnałów.

Ze względu na wymaganą dynamikę, lepsze odbiorniki SDR-owe mają 16-to czy min 14-bitowe przetworniki A/D w torze odbiorczym. Spotkałem się z opinią, że te 16-bitów to tak naprawdę przyda się np. na Antarktydzie, gdzie nie ma żadnych silnych sygnałów, a 14-bitów w naszych warunkach dość mocno zaśmieconego pasma, ma nam wystarczyć.
Z kolei 12-bitowy przetwornik A/D jest świetnym rozwiązaniem dla infrastruktury GSM/LTE i taką rodzielczość ma przetwornik w układzie Lime Micro LMS7002M, zastosowanym w transceiverze XTRX – A Fairwaves tiny SDR - post: http://www.mikrofale.iq24.pl/default.asp?grupa=160766&temat=449255
A co do przydatności na KF czy UKF, to zakładając rozsądnie niską cenę, to warto się tym pobawić. Do zawodów nie będzie miał zastosowania. Jako element prostej aparatury pomiarowej już jest aplikowany ten układ. Gdzieś widziałem wzmiankę, o zastosowaniu w analizatorze wektorowym.

73, Michał


  PRZEJDŹ NA FORUM