Mostek do pomiarów odbiciowych SWR 50KHz do 3GHz
Zakup fabrycznego mostka pomiarowego np. R&S ZRB2 używanego to około 1000euro. Nie bez powodu firma każe sobie płacić ponieważ mimo prostego schematu to precyzja wykonania jest duża. To wszystko skłoniło mnie do prób, testów i eksperymentów.
Od dłuższego czasu pracowałem na mostkiem do pomiarów odbiciowych SWR pracującym w szerokim zakresie od 50 kHz do 3GHz. Techniki , schematy i sposoby wykonania są powszechnie znane. Na pozór jest to konstrukcja prosta i przejrzysta. I w teorii tak jest jednak w praktyce jest to o wiele trudniejsze. Niesamowicie ważna jest precyzja wykonania linii 50-cio omowych i spasowanie z odpowiednimi złączami, wykonanie odpowiedniego symetryzatora - układu dopasowującego symetryczną część linii pomiarowych a niesymetryczną częścią wyjściową do detekcji (i to wymaga najmniej precyzji). Jest to duży problem z różnych względów chociażby precyzja wykonania ale również odpowiednie materiały typu ferryty, przewody. Z tymi pierwszymi już się uporałem sprowadzając oryginalne ferryty stosowane w fabrycznych mostkach znanych firm np. R&S. Szczególnie ten fioletowy ma bardzo szeroki zakres pracy i o dziwo jak na tak szerokopasmowy charakter to ma bardzo dużą dobroć około200-tu i doskonale nadaje się również na obwody rezonansowe. Jednak ze względu na cenę to drugie odpada. Mam również przewód koncentryczny w teflonie 1.27mm tak że do tej wersji nr1 i 2 się nadaje. Oczywiście lepszy byłby przewód typu semi-rigid np UT034 (0.86mm):
https://www.rf-microwave.com/en/micro-coax/ut-034-sp/50cm-semi-rigid-coaxial-cable-max/ut034-ag/
UT034 (0.86mm) lub MK5001 (1mm) Z tymi przewodami można byłoby zastosować trochę tańsze ferryty i inny okład symetryzatora patrz mostek 2. Jednak w obydwu przypadkach ten fioletowy jest niezbędny. Następną kwestią jest samo wykonanie mechaniczne. Ja swój projekt wykonałem z blachy stalowej cynowanej 0.4mm wyginając i zaginając ją po czym solidnie wszystko polutowałem- patrz foto. Oczywiście można wykonać super frezowaną obudowę ale podniesie to znacząco koszty. Na koniec zostawiłem samą płytkę z liniami. Ja wykorzystałem fragment mikrofalowej płytki teflonowej z gotowymi liniami 50 omów, Nie wygląda to zbyt elegancko ale na pewno dobrze działa. Robiąc dwa prototypy uzyskałem pasmo i dynamikę:

jeszcze przy 53KHz kierunkowość była31dB
200kHz 43.6dB
400kHz 49.9dB
900kHz 50.9dB
10MHz 49.36dB
60 MHz 41.9dB
taki poziom utrzymał się aż do 2.4GHz . Na 3GHz dynamika jeszcze jest około 31dB, to się może zmienić podczas strojenia mostka również na lepsze.

Dla mnie najsłabszym ogniwem są dwie rzeczy- płytka i obudowa. To pierwsze jest najważniejsze. Płytka powinna być wykonana na laminacie teflonowym min 1.5mm grubości najlepiej z możliwością metalizacji otworów(w tym przypadku nie koniecznie). Grubość jest trochę duża ale zamierzona i niezbędna do zamontowania stroików do kompensacji impedancji linii- patrz foto. Przy tak grubym laminacie wychodzą dość szerokie linie i to jest potrzebne i zamierzone. Z praktyki wiem że nawet najdokładniej wykonane linie zawsze wymagają korekty zatem stroiki muszą być. Uwaga! Aby osiągnąć zamierzony cel z określonymi parametrami, pasmem i dynamiką musi być duża precyzja wykonania. Mam nadzieję że zainteresuje kolegów poruszony temat. Dziękuję za uwagę i życzę powodzenia w konstrukcjach, Grzegorz

[img]
galerie allegro[/img]


  PRZEJDŹ NA FORUM